سهمیه بندی واردات در سال ۱۴۰۳

زمان مطالعه: 2 دقیقه سامانه جامع تجارت در اطلاعیه ای، نحوه سهمیه بندی واردات انواع کالا در سال ۱۴۰۳ را ابلاغ کرد. بر این اساس کاربرانی که فاقد سهمیه بازرگانی هستند امکان ثبت پرونده به میزان ۵۰۰ هزار دلار در حوزه های تولیدی و بازرگانی برای کاربرانی که کارت بازرگانی خود را قبل از سال ۱۴۰۳ دریافت کرده اند، ...

containerized shipping port
2 دقیقه
0 دیدگاه
مدیر سایت
زمان مطالعه: 2 دقیقه

سامانه جامع تجارت در اطلاعیه ای، نحوه سهمیه بندی واردات انواع کالا در سال ۱۴۰۳ را ابلاغ کرد.

بر این اساس کاربرانی که فاقد سهمیه بازرگانی هستند امکان ثبت پرونده به میزان ۵۰۰ هزار دلار در حوزه های تولیدی و بازرگانی برای کاربرانی که کارت بازرگانی خود را قبل از سال ۱۴۰۳ دریافت کرده اند، وجود دارد.

اگر در سال های قبل ثبت سفارش به صورت کامل تامین ارز نشده است از بررسی سهمیه در سال ۱۴۰۳ معاف بوده و ارزش مصرفی آن پرونده در سال ۱۴۰۳ برابر با ۰ لحاظ خواهد شد.

در خصوص پرونده هایی که در سال های قبل به صورت کامل تامین ارز نشده اند:

ثبت سفارش در سال های قبل ترخیص داشته باشد:

ارزش ترخیص در سال های قبل از ارزش پرونده کم شده سپس عدد بدست آمده با باقیمانده سهمیه سال ۱۴۰۳ مقایسه میشود. اگر عدد کمتر از باقیمانده سهمیه باشد مجوز سهمیه تایید شده و ارزش مصرفی پرونده از سهمیه سال ۱۴۰۳ برابر با مقدار مابه التفاوت ارزش پرونده و ترخیص سال گذشته لحاظ خواهد شد.

اگر ارزش تامین های سال های گذشته بزرگتر از ارزش ترخیص سالهای قبل باشد کاربران میتوانند با کاهش ارزش پرونده به میزان ارزش تامین شده در سال های گذشته پرونده را از کنترل سهمیه در سال ۱۴۰۳ معاف نمایند.

ثبت سفارش در سال های قبل ترخیص نداشته باشد:

اگر ارزش پرونده کمتر از باقیمانده سهمیه در سال ۱۴۰۳ باشد مجوز مربوطه تایید شده و ارزش مصرفی پرونده از سهمیه سال ۱۴۰۳ برابر با ارزش پرونده لحاظ خواهد شد

همچنین کاربران میتوانند با کاهش ارزش پرونده به میزان ارزش تامین شده در سالهای گذشته پرونده را از کنترل سهمیه در سال ۱۴۰۳ معاف نمایند.

به عبارت ساده تر

بازرگانانی که تا سال ۱۴۰۲ کارت بازرگانی خود را دریافت نموده‌اند، ۵۰۰ هزار دلار از طرف وزارت صمت اجازه واردات کالا بدون بررسی سهمیه در نظر گرفته شده را دارند. برای سال ۱۴۰۳ نیز این حالت ۱۰۰ هزار دلار می‌باشد که فعلا اعمال نشده است.
حال اگر بازرگانی در سال ۱۴۰۲، ۵۰۰ هزار دلار ثبت سفارش انجام داده و کالای خود را نیز خروج کرده است، می‌تواند در سال ۱۴۰۳ از سهمیه (۵۰۰هزار دلار) استفاده کند. و اگر ثبت سفارش انجام شده باشد و کالا خروج نشده باشد، امکان استفاده به میزان خارج نشده را ندارد. در این حالت بازرگان باید متعهد شود که فاکتور فروش کالای خود را در مدت ۲ ماه پس از فروش کالا، در سامانه افق بارگزاری کند. در این صورت اگر درخواست بازگردانی به سقف را داشته باشد، مورد موافقت قرار خواهد گرفت.
اما اگر بازرگانی از تمام سهمیه سال ۱۴۰۲ استفاده نکرده باشد، امکان استفاده از این سهمیه در سال جدید را نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *