خدمات گمرکی

زمان مطالعه: 2 دقیقه

ترخیص کالا از گمرک چیست و چه مراحلی دارد؟

برای هر فرد تاجر که به عنوان یک بازرگان بین المللی فعالیت های تجاری انجام می دهد، لازم است تا حدودی با مفاهیم و اصول تجارت و بازرگانی آشنا باشد. ترخیص کالا در تجارت یکی از مراحل مهم برای واردات و صادرات کالا می باشد که برای هر فرد تازه کار که قصد تجارت دارد، لازم است تا مواردی را در مورد آن بداند.

ما نیز در این مقاله به معرفی و مفاهیم مربوط به ترخیص کالا و شرایط و قوانین آن می پردازیم، و همچنین مجوزهایی که لازم است فرد داشته باشد تا بدون هیچ مشکلی از این مرحله عبور کند را نیز  برای شما شرح می دهیم.

در این زمینه شرکت کارن تابان ملل نیز با استفاده از مشاورین و کارشناسان سوالات شما را در این زمینه پاسخگو خواهند بود.

می توان برای تعریف ساده ترخیص کالا این چنین گفت که ارائه مدارک و آماده سازی جهت تسهیل در صادرات و واردات کالا به کشور را گویند. این آماده سازی شامل پرداخت هزینه های گمرکی، حمل و غیره و تحویل گرفتن محموله کالا از گمرک و ترخیص کالا به انضمام مدارک مربوطه می باشد.

در واقع پروسه ای که کالا برای ورود به کشور و یا خروج از کشور طی می کند را ترخیص کالا می نامند. همچنین برای طی کردن این پروسه نیاز به  دانش و تجربه کافی و بهره گیری از مشاورین و ترخیص کار حرفه ای است تا بتوان کارهای پروسه ترخیص را با صرف کمترین وقت و هزینه ممکن انجام داد.

همینطور توجه به نوع کالا در پروسه ترخیص برای اخذ مجوزهای لازم ضروری و مهم می باشد. سازمان هایی که می توان برای دریافت مجوزهای استاندارد برای ترخیص کالا به آنها مراجعه کرد شامل سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان مبارزه با مواد مخدر، سازمان بهداشت برای مجوز استاندارد، کانون پرورش فکری کودکان و سایر سازمان های مربوطه با توجه به نوع کالا هستند.

نیز برای اینکه بتوانید کالای خود را از گمرک آزاد و ترخیص کنید، باید کالای شما در گمرک ارزش گذاری شود. در تمام دفاتر گمرکی کالای موجود به اشکال متفاوتی ارزش گذاری می گردد، که اگرترخیص کار با تجربه و حرفه ای باشد، به خوبی می تواند ارزش کالا را به صورت واقعی اعلام کند، که این کار در سامانه TSC مشخص می شود.

در این زمینه تیم حرفه ای بازرگانی کارن تابان ملل  می تواند نسبت به ارزش گذاری واقعی کالای شما با استفاده از کارشناسان مجرب اقدام نماید.